שני סבג עוקשי

אפורמליזציה של שכונת אושיות

בשכונת אושיות בעיר רחובות קיימת תשתית מוסדית פורמלית לצד תשתית א-פורמלית משגשגת, התחדשות עירונית מינימלית לצד התפתחות וגדילה טבעיים מואצים.

שני אלה, בנוסף להיותה שכונת עולים, מאתגרים ומעכבים פעולות נוספות של התחדשות עירונית. הפרויקט למעשה מציע התחדשות עירונית מסוג חדש המאפשרת קריאה של מאפיינים ייחודיים וא-פורמליים בשכונה, תוך מציאה וחיזוק הקשר בין קהילת העולים מאתיופיה לקהילת העולים החדשים מתימן.

בבסיס הפרויקט עומד הרעיון ליצירת תשתית חדשה שעוברת לרוחבה של השכונה. הדרך הראשית החדשה חוצה ומחברת את שכונת אושיות עם שכונות חדשות יותר הסמוכות לה, במטרה לשבור את המערכת הסגורה אשר קיימת כיום ולאפשר פתיחות ושיתוף לכל אורך הציר.

דרך זו הינה ציבורית, בין-שכונתית ומשלבת בתוכה מרחבים קהילתיים הכוללים פרוגרמות רלוונטיות, כגון: מטבחים פתוחים, בתי כנסת משותפים ומקוואות, גינות קהילתיות ומסחר משולב בסדנאות עבודה (אשר משמשים במהלך היום גם כמרכזי חוגים ורכישת ידע מקצועי). כל אלו יחוברו דרך מערכת תנועה רגלית חדשה ולציבור תינתן גישה למרפסות פתוחות במרחב הקהילתי.

אני מאמינה בייחודיות הקיימת בכור ההיתוך הישראלי, ולטעמי, הדרך ליצירת רב-תרבותיות אמתית הינה מתוך מתן חיזוק לקהילות באמצעות תשתיות מתאימות ובמקביל גירוי, הזמנה ושיתוף מלא של הציבור הרחב. בפרויקט שלי אני בוחנת את השתלבות הפרוגרמות החדשות על גבי שיכון הפועלים ובודקת אילו וכמה פרוגרמות קהילתיות הוא יכול להכיל, במטרה לקיים ייחוד ועם זאת לשמור על איחוד.

 

מנחים: אדר' רן גרוס, אדר' ג'ואנה קוטו, אדר' אילנה רודשבסקי