אבי שרעבי

מתחם עדן

מתחם לשילוב נכי נפש בקהילה בפינת הרחובות אגריפס ועליאש, אשר כולל בתוכו מגורים, מסחר, תעסוקה וחקלאות עירונית.
במסגרת ״חוק שיקום נכי נפש בקהילה״ עבר מרכז הכובד מבתי החולים הפסיכיאטריים אל מרכזי השיקום שנמצאים בקהילה. זאת מתוך הבנה כי השיקום, ורמת החיים לצד הנכות הנפשית, משתפרים בתוך מסגרת קהילתית ולא בבתי חולים. עם זאת, כיום, שילוב נכי הנפש בקהילה מצליח באופן חלקי ביותר. לקהילות המבוססות קל להתעלם מאוכלוסיה זו, כפי שקרה לאורך ההיסטוריה.
בחרתי לתכנן מתחם שמאפשר את קיומה של קהילה המורכבת מאנשים בעלי נכות נפשית (בכל הרמות) במקביל לאוכלוסיה עצמאית. המתחם כולל סוגי מגורים שונים ומבני ציבור, אשר אינם מוגבלים לשימושה של קהילה מסוימת, אלא מצליחים לקבל כל אחד. כמו כן, מתוך הבנה כי ישנם אלמנטים התורמים לתהליך השיקום ולחיבור עם הקהילה, הוספתי למתחם איזור חקלאות עירונית, שבו לוקחים חלק כל דרי המתחם ושכניו.
באתר בו בחרתי לתכנן אושרה תכנית בנייה גדושה במסחר, מגורים ומלונאות. תכנית זו מוכרת כ״מתחם עדן״ ומזוהה עם מבנה הפירמידה שתוכנן – אובייקט אשר יחלוש על העיר, ויראה מכל מקום. האוכלוסיה המיועדת להשתמש במבנה זה תדרוס את האוכלוסיה המקומית, ולא תשאיר מקום לקהילות קצה, כמו הקהילה איתה עבדתי, נכי הנפש. זוהי הצהרת כוונות של גופי התכנון, והפרוייקט הוא תגובתי אליה.

 

מנחים: אדר' רן גרוס, אדר' ג'ואנה קוטו, אדר' אילנה רודשבסקי